SSL https

Certyfikat SSL – co należy o nim wiedzieć?

Temat ochrony danych osobowych od dawna już nie wzbudza u nikogo zdziwienia. Dane osobowe bezdyskusyjnie podlegają ochronie w codziennym życiu, czy to podczas transakcji kartą płatniczą w sklepie, czy to w przychodniach, bankach itd. Kwestia ochrony danych w sieci również została rozwiązana za pomocą certyfikatu SSL. Czym jest i do czego służy?

Bezpieczeństwo w sieci

Codziennie za pośrednictwem Internetu odbywają się miliony transakcji płatniczych, przesyłane są dokumenty, faktury oraz inne dane zawierające numer konta czy dane personalne. Ochronę takich danych zapewnia certyfikat SSL. Jest to swego rodzaju protokół, którego zadaniem jest ochrona strony www za pomocą specjalnych szyfrowań. Każda interakcja, której elementem są dane osobowe, chroniona jest kodowaniem uniemożliwiającym wyciek jakichkolwiek informacji poza serwer lub stronę www. Dzięki temu dane są w pełni poufne. Na certyfikat SSL powinna zdecydować się każda firma, na stronie której wymagane jest podanie danych osobowych.

Jak działa certyfikat SSL

Wchodząc na stronę www następuje automatyczne wysłanie zapytania o certyfikat SSL do odpowiedniego serwera. Jeśli strona jest zabezpieczona certyfikatem, użytkownik ma pewność, że wszelkie jego dane przesłane za pośrednictwem tej strony, są należycie zabezpieczone. Przesył danych osobowych odbywa się wówczas za pomocą kluczy szyfrujących, Im dłuższy kod, tym trudniej go złamać (do tej pory żadnemu z hackerów nie udało się skutecznie złamać kodu). O tym, czy strona posiada stosowne zabezpieczenia, świadczy ikona kłódki, która widnieje tuż przy adresie URL.

Rodzaje certyfikatów SSL

Obecnie można kupić certyfikat o różnych poziomach zabezpieczenia. Certyfikat Domain Validation (walidujący domenę) gwarantuje szyfrowanie na elementarnym poziomie, poprzez weryfikację prawa do użytkowania domeny. Nieco więcej ochrony zapewnia certyfikat Organization Validation, który potwierdza zarówno autentyczność domeny, jak i jej właściciela. Tego typu szyfrowania stosowane są w większych sklepach internetowych, gdzie wymagane jest wypełnienie obszernego formularza rejestracji wraz z podaniem adresu, nazwiska czy numeru telefonu. Certyfikat o najwyższym poziomie zabezpieczenia nosi nazwę Extended Validation i zazwyczaj stosowany jest w bankach oraz w dużych korporacjach. Adres URL przy takim zabezpieczeniu wyświetla się na zielono.

Gdzie zakupić

Certyfikat SSL najczęściej oferowany jest u dostawców usług hostingowych. Obecnie można znaleźć pakiety w całkiem korzystnych cenach (np. certyfikat SSL w cenie domeny). Inną opcją są darmowe szyfrowania SSL, lecz charakteryzują się pewnymi ograniczeniami i nie zawsze bywają skuteczne.

Podsumowując, certyfikat SSL gwarantuje poufność oraz pełne bezpieczeństwo danych osobowych. Warto wspomnieć, że dzięki niemu strona będzie szybciej otwierać się w przeglądarce. Kolejnym plusem jest fakt, że witryna szyfrowana certyfikatem SSL poprawia pozycję w rankingu wyszukiwań w Google, zatem korzystnie wpływa na cały proces pozycjonowania strony. Warto mieć to na uwadze w kontekście firm z tej samej branży.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *